Koło barw – mieszanie kolorów

Koło barw to schemat ułatwiający pracę z kolorami zarówno w pracach jubilerskich jak i graficznych, fotograficznych czy projektowaniu. Zasady łączenia nie są zbyt trudne i oczywiście warto pamiętać, że praca z kolorem to też kwestia gustu, przeważania jednej barwy nad drugą, czy materiału na jakim pracujemy.

Wyróżniamy trzy barwy prymarne

niebieski                żółty                   czerwony

W wyniku ich łączenia powstają barwy drugorzędne

zielona              pomarańczowa         fioletowa

Po połączeniu barw drugorzędnych z prymarnymi rozszerzamy paletę kolorów tworząc kolory trzeciorzędne.

Barwy możemy przedstawić w formie koła barw, które pomoże nam odpowiednio dobierać kolory. Jest to szczególnie ważne, gdy biżuteria tworzona jest  z bardzo wielu drobnych elementów. Należy pamiętać, że nasze ozdoby najczęściej oglądane są z odległości, a szczegóły zlewają się w całość tworząc mieszaninę kolorów. Starajmy się zatem  o ciekawe efekty przez oryginalne wykończenia, a nie przez dodawanie zbyt dużej palety barw.

Kolory żółty, pomarańczowy i czerwień to barwy ciepłe – energetyzujące. Niebieski fiolet i zieleń to barwy chłodne- uspokajające.

Wyróżniamy również barwy achromatyczne (czarny, biały i wszystkie odcienie szarości) oraz barwy złamane czyli wszystkie kolory z domieszką białego, szarego lub czarnego. Nie występują one na kole barw i nie są uważane za kolory.

Dobierając kolory do biżuterii z drobnych elementów, lepiej bazować na tych leżących blisko siebie.

Barwy komplementarne (dopełniające, czyli leżące naprzeciw siebie) to barwy tworzące kontrast. Praca z kolorami kontrastującymi może okazać się równie efektowna. Przy dużych koralikach ciekawym połączeniem może okazać się kontrast dopełniający czyli wykorzystanie barw leżących właśnie naprzeciw siebie.

Od zawsze pięknym połączeniem była biel z czernią. Taki kontrast jasny/ciemny sprawdza się oczywiście przy wszystkich kolorach. Wystarczy spojrzeć na jeden rząd koła barw i dobrać dwa kolory, jeden leżący blisko, a drugi daleko od centrum. Próbować można również poprzez dobieranie kolorów w kontraście ciepły/zimny.

Pamiętajmy o tym, że niektóre barwy są dominujące. Oznacza to, że czasem, by uzyskać efekt równowagi kolorów, trzeba którejś barwy użyć więcej. Kolory jasne przeważają nad ciemnymi. Aby zrównoważyć efekt, warto jest oprzeć się na systemie punktacji Goethego.

żółty 9
pomarańczowy 8
czerwony 6
zielony 6
niebieski 4
fioletowy 3

Oznacza on, że np. barwa niebieska musiałaby występować dwa razy częściej niż pomarańczowa, aby osiągnąć identyczny efekt ilościowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s